Powstanie szkoły
HISTORIA SZKOŁY
W setną rocznicę śmierci Fryderyka Chopina, w 1949 r.z inicjatywy muzykologa dr Czesława Zawiejskiego powstał w Oświęcimiu Miejski Ośrodek Kultury Muzycznej. W 1951 r. został przekształcony w Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia mieszczącą się w wydzierżawionych pomieszczeniach przy ul. Konarskiego 2/14. Właścicielem budynku był pan Władysław Krauze. W Szkole znajduje zatrudnienie coraz więcej nauczycieli a z roku na rok przybywa instrumentów i pomocy dydaktycznych. Powstaje biblioteka muzyczna, beletrystyczna i płytoteka. Wynajmowane dotąd sale nie mogły pomieścić wzrastającej liczby uczniów zgłaszających się z Oświęcimia i okolicznych miejscowości. W związku z tym dzięki inicjatywie rodziców i pomocy miejskich władz oświatowych Szkoła w 1957 roku wynajęła dodatkowo dwie sale lekcyjne w Szkole Podstawowej Nr 2 w Oświęcimiu. Od 1 września 1957 roku dzięki współpracy z Dyrekcją i Radą Zakładową Zakładów Chemicznych "Oświęcim" udostępniono nam trzy pomieszczenia przy ul. Bema 25.
Przeznaczono je dla potrzeb młodzieży mieszkającej w pobliżu i zajmowano dwa razy w tygodniu do 1961 r. Wtedy to, w zamian za te pomieszczenia Szkoła otrzymała nowe sale przy ul. M. Kopernika 2. Wychodząc naprzeciw innych środowisk zorganizowano filie w Chełmku /1962 - 1964/, Brzeszczach /1965 - 1973/, Chrzanowie /1963/, Jaworznie /1963/, Wadowicach /1971/ i Żywcu /1972/. Po kilku latach działalności filie te usamodzielniły się i rozpoczęły działalność jako Państwowe Szkoły Muzyczne I stopnia.
Z powodu zwiększającej się liczby uczniów i braku wystarczającej ilości lokali, budowa nowego budynku Szkoły stała się koniecznością. Dzięki staraniom Komitetu Rodzicielskiego oraz dyrekcji Szkoły, wkrótce uzyskano zgodę władz miejskich i centralnych na powstanie nowego obiektu. W listopadzie 1969 roku rozpoczęto prace przygotowawcze, 21 maja 1970 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę. Uroczystość zgromadziła przedstawicieli władz politycznych, administracyjnych i resortowych wszystkich szczebli, gości z zaprzyjaźnionej Ludowej Szkoły Artystycznej LSU z Opawy /CSRS/, dyrektorów szkół muzycznych oraz nauczycieli i uczniów naszej Szkoły. Po pokonaniu wielu trudności dzięki pomocy wielu ludzi bezinteresownie zaangażowanych-budynek do częściowej eksploatacji oddano 30 sierpnia 1972 r.
O szkole
1 lutego 1973 roku odbyła się uroczystość przyjęcia całego budynku oraz nadania mu imienia Karola Szymanowskiego. Odsłonięcia tablicy pamiątkowej przy wejściu budynku dokonała pani Krystyna Dąbrowska, siostrzenica Karola Szymanowskiego. Na uroczystości był również obecny założyciel, pierwszy dyrektor szkoły dr Czesław Zawiejski, red. Jerzy Waldorf, autorzy projektu-Bożena i Janusz Włodarczykowie, przedstawiciele głównego wykonawcy PBO, przedsiębiorstw podwykonawczych Zakładów Chemicznych "Oświęcim", dyrektorzy szkół muzycznych, przedstawiciele władz Politycznych, wojewódzkich, miejskich i resortowych. Całość uświetnił koncert z udziałem Capelli Cracoviensis pod 1. 2. dyrekcją Stanisława Gałkońskiego i kwartet smyczkowy Państwowej Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.
Od 1973 r. oprócz sześcioletniego i czteroletniego działu z przedmiotami muzycznymi funkcjonuje w naszej szkole również dział sześcioletni z programem szkoły podstawowej. W latach 1953-2009 Szkołę ukończyło ogółem 1567 absolwentów. W roku szkolnym 2009/2010 do szkoły uczęszcza w sumie 263 uczniów, którzy uczą się gry na fortepianie, skrzypcach, gitarze, flecie, klarnecie, oboju, trąbce, puzonie, waltorni, akordeonie i perkusji. Ponadto prowadzone są zajęcia ogólnomuzyczne oraz chór, zespoły kameralne i orkiestra. Obecnie w Szkole zatrudnionych jest 35 nauczycieli, 4 pracowników administracji i 9 pracowników obsługi. Mimo różnych trudności dotychczasowy dorobek Szkoły oraz jej wyposażenie w sprzęt odpowiadający wymogom edukacji muzycznej stwarzają dogodne warunki do nauki i pracy zatrudnionych w niej nauczycieli. Są jednocześnie bodźcem do dalszej pracy nad rozwojem naszej placówki. Z nadzieją na nowe osiągnięcia pedagogiczne i artystyczne Państwowa Szkoła Muzyczna w Oświęcimiu rozpoczyna kolejne dziesięciolecie.